Serien Legend bygger på den slipteknik som utvecklades av Orrefors under första halvan av 1900-talet. Här är det djupa slipspår som i kombination med ett stramt, modernt mönster ger den tydliga karaktären. I det kraftiga kristallgodset bildas facetter som vackert bryter ljuset. Skålarna i Legend finns i två storlekar, båda fina nog att bara titta på och självklart perfekta för snacks och plockmat.
| Material | Kristallglas |
| Designer | Orrefors |
| Serie | Legend |
| Vikt | 0.65 kg |
| Bredd | 11 cm |
| Höjd | 7.5 cm |
| Längd | 11 cm |
| Tvättråd | Torka med mjuk trasa |
| Ursprungsland | TR |
| Prisinformation | Alla priser är SEK exkl. moms. |
| Nuvarande | 0 |
Här kan du snabbt ställa en fråga om produkten.
Vi återkommer med svar så snabbt vi kan.
| Vad | Antal | Pris/st | Total |
|---|---|---|---|
| {description} | {quantity} | {price_pcs} | {price_total} |
| TOTAL | {total} |